Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Rajd krajoznawczo - edukacyjny.

Rajd krajoznawczo - edukacyjny.

13 czerwca 2022 roku uczniowie klasy ósmej i siódmej  udali się na wiosenny rajd krajoznawczo-edukacyjny do Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Park ten powstał w 1993 roku i jest jednym ze 131 w kraju. Jego obszar jest chroniony przede wszystkim ze względu na cenne walory przyrodnicze. Współdominują  w nim pagórkowate obszary morenowe, płaskie tereny sandrowe porośnięte lasami oraz liczne jeziora polodowcowe. Jednym z nich jest Jeziorak - najdłuższe jezioro rynnowe w Polsce (27,5 km). Warto wiedzieć, że symbolem Parku jest czapla siwa.

Rajd rozpoczęliśmy w miejscowości Jerzwałd, gdzie znajduje się siedziba  Zespołu Parków Krajobrazowych. Po przywitaniu z Panią Alicją Rodziewicz - przewodniczką , która zajmuje się edukacją młodzieży, pojechaliśmy do miejscowości Siemiany. Jest ona położona nad  jeziorem Jeziorak. Z nowo wybudowanej wieży widokowej podziwialiśmy malowniczy widok na jezioro i znajdujące  się na nim liczne  wyspy. Korzystając z lornetek podglądaliśmy wspaniałą dziką przyrodę. Niestety ze względu na trudne warunki atmosferyczne, nie mogliśmy  przejść  trzykilometrową ścieżką dydaktyczną wiodącą przez las. Z tego powodu wróciliśmy do  Jerzwałdu.

W siedzibie Parku znajduje się sala edukacyjna, która niedawno przeszła gruntowny remont i jednocześnie dużą przemianę. Chociaż wcześniej pod względem merytorycznym niczego jej nie brakowało, to jednak ze względu na swój wiek (ponad 20 lat!) wymagała odświeżenia. Obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, w tym zastosowaniu multimediów, ekspozycja pełni rolę edukacyjną, ale też z powodzeniem sprawdza się jako wystawa przyrodnicza do samodzielnego zwiedzania  przez uczniów, tym bardziej, że na miejscu dostępne są do wypożyczenia audioprzewodniki w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej).


Pełni wrażeń, lekko zmęczeni, ale  bogatsi w wiedzę o regionie wróciliśmy do szkoły.

                                                                                                                                                                         Mariola Dorniak, Monika Kostyra

Data dodania: 2022-06-13 23:53:55
Data edycji: 2022-06-14 23:59:28
Ilość wyświetleń: 43

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej